• 27 listopada 2022

Żyjemy coraz bardziej świadomie, dlatego zwracamy większą uwagę na to, czym się odżywiamy i jakie produkty kosmetyczne stosujemy. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne, nazywane też kosmetykami ekologicznymi lub biokosmetykami. Skoro tu trafiłeś, pewnie chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Rozsiądź się więc wygodnie i czytaj dalej.

Kosmetyki naturalne – co to takiego?

Kosmetyki naturalne są produktami powstałymi na bazie roślin lub minerałów. Ich składniki pozyskiwane są przede wszystkim z kwiatów, owoców, krzewów i ziół z upraw ekologicznych. Do produkcji biokosmetyków nie stosuje się żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego; produkty nie są też testowane na zwierzętach. Wszystkie składniki użyte do ich wytwarzania są naturalne: nie ma w nich żadnej chemii ani szkodliwych konserwantów.

Jak działają kosmetyki naturalne?

Szeroka gama kosmetyków naturalnych obejmuje produkty do pielęgnacji całego ciała: twarzy, dłoni, stóp, włosów i paznokci. Kosmetyki ekologiczne mają silne działanie nawilżające, odżywcze i regeneracyjne. Doskonale koją zmęczoną skórę, napinając ją i ujędrniając. Łagodzą podrażnienia i przyspieszają leczenie niedoskonałości cery. Odbudowują uszkodzoną strukturę włosów i wzmacniają paznokcie. Kosmetyki naturalne nie zaburzają naturalnych procesów fizjologicznych skóry – co zdarza się w przypadku niektórych produktów z dodatkiem chemii. Składniki zawarte w biokosmetykach posiadają właściwości stymulujące odbudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.

Kosmetyki naturalne: czy takich produktów mogą używać osoby z alergiami?

Kosmetyki naturalne są produkowane między innymi z myślą o alergikach oraz o innych osobach z wyjątkowo wrażliwą cerą. Ponieważ zawierają jedynie substancje pochodzenia roślinnego i mineralnego, są znacznie delikatniejsze niż tradycyjne produkty stosowane do pielęgnacji twarzy i ciała. Do ich wyrobu użyto specjalnie wyselekcjonowanych olejów eterycznych, ekstraktów ziołowych i składników mineralnych nieszkodliwych dla skóry, włosów i paznokci. Kosmetyki naturalne idealnie nadają się dla alergików, ponieważ w zasadzie nie wywołują skutków ubocznych.

Gdzie można kupić kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne możemy kupić w coraz większej ilości miejsc. Zapotrzebowanie na tego typu produkty ciągle wzrasta, dlatego wiele sklepów decyduje się włączyć je do swojego asortymentu. Kosmetyki naturalne dostępne są w sprzedaży stacjonarnej oraz w sklepach internetowych. Stoiska z produktami ekologicznymi znajdziemy też w większości galerii handlowych. Co jakiś czas organizowane są także targi kosmetyków naturalnych, gdzie możemy zapoznać się z nowościami od polskich i zagranicznych producentów.

Ile kosztują kosmetyki naturalne?

Choć mogłoby się wydawać, że kosmetyki pozyskane z roślin i minerałów powinny być droższe niż tradycyjne produkty z dodatkiem chemii, nic bardziej mylnego. Ceny biokosmetyków są z większości przypadków zbliżone do popularnych produktów tradycyjnych; często zdarza się też tak, że są od nich znacznie tańsze.

Top