• 4 lutego 2023

​Bardzo wiele osób cały czas będzie borykało się z wyzwaniem, jakim jest praca zdalna. Nie tylko niektóre firmy nie planują powrotu do swoich biur, ale również wiele osób w trakcie pandemii zdecydowało się na pracę zdalną dla firm z zupełnie innych części Polski. Praca w swoim domu nie zawsze jednak będzie komfortowa przez kolejne lata – czy właściwym wyjściem będzie tutaj właśnie coworking?

Coworking – czy warto?

Z coworkingu korzystało, jeszcze przed pandemią, naprawdę wiele osób pracujących zdalnie. Do grona tego zaliczali się również freelancerzy czy osoby, które rozwijały swoje biznesy. Coworkingi co prawda różnią się od siebie, ale zazwyczaj to kreatywna przestrzeń, pełna osób naprawdę skupiających się na pracy. To również komfort – nie brakuje tutaj np. kuchni, ale coworking to również idealna przestrzeń do networkingu i poznawania nowych osób. To właśnie m.in. dlatego tak wiele osób woli pracę w coworkingu, niż w domu czy mieszkaniu – mają one wtedy realny kontakt z innymi osobami, a tego wielu brakuje, nie tylko w okresie pandemii.

Ile kosztuje coworking?

Coworkingi niestety nie są tanie. I chociaż wiele z takich miejsc reklamuje się również z informacją, że oferują niskie ceny, szybko okazuje się, że niskie ceny dotyczą naprawdę bardzo ograniczonych pakietów usług. Dostęp jedynie do hot desk, ograniczona ilość godzin, którą możemy spędzać w coworkingu, ograniczone godziny pracy, brak parkingu – to tylko cześć z wielu ograniczeń, na które możemy trafić w przypadku tych naprawdę tanich pakietów. Jeżeli parking jest konieczny, my chcemy pracować w coworkingu w pełnym wymiarze, a do tego chcemy mieć własne, dedykowane biurko – cóż, ceny rosą, i to znacznie, a w Warszawie mogą wynosić nawet 1000-1500 zł miesięcznie! To naprawdę olbrzymia kwota dla osób, które są początkującymi freelancerami, pracują na stanowiskach juniorskich (lub nawet jako specjalista) czy dopiero zaczynają swój własny biznes. Dlatego wiele osób poszukuje coworkingów darmowych – czy takie jednak istnieją?

Czy istnieją darmowe coworkingi?

Zdecydowanie tak, jak najbardziej warto ich poszukiwać w dużych miastach i ich okolicach, a miejscami, gdzie jest dostępny taki coworking, w okolicach Warszawy, jest Galeria Łomianki.

Darmowe coworkingi mają swoje minusy – pewnie nie znajdzie się w nich znakomicie wyposażanej kuchni, nie będzie się miało swojego biurka, a aby pracować przez cały dzień, najlepiej pojawić się w galerii rano i zająć swoje miejsce do pracy. Nie są to jednak miejsca do pracy nieprzystosowane.

W przypadku coworkingu w Galerii Łomianki, nazwanego Współpracownią, na miejscu czeka na nas wiele naprawdę przestronnych biurek, wygodnych foteli, nie brakuje także podstawowego sprzętu biurowego. Na miejscu czeka nawet strefa relaksu, a internet jest tutaj naprawdę sprawny i jak najbardziej nadający się do pracy. Cała przestrzeń jest nawet udekorowana plakatami z Polskiej Szkoły Plakatu. Jest to więc przestrzeń całkiem spora, wygodna, dostosowana do osób tutaj pracujących, do tego całość jest po prostu przyjemna dla oka.

Cała Współpracownia jest dostępna zupełnie za darmo w godzinach pracy centrum handlowego. Wystarczy przyjść odpowiednio wcześnie, zająć swoje miejsce, a następnie zacząć pracę. Z oferty Współpracowni korzystają nie tylko osoby pracujące zdalnie, ale również freelancerzy, przedsiębiorcy czy nawet studenci. Jest ona nie tylko idealnym wyborem dla mieszkańców Łomianek, ale również ich okolic. W końcu dla wielu mieszkańców Warszawy szybszą opcją będzie dojazd do Galerii niż do biura swojej firmy. Dodatkowo, w Galerii nie brakuje miejsc parkingowych, a restauracje czy kawiarnie zapewniają przestrzeń na przerwę kawową, czy lunch. Całość więc idealnie sprawdzi się do naprawdę całodziennej i intensywnej pracy.

Chociaż inne coworkingi często mogą zaoferować więcej, w tym przypadku za używanie nie zapłacimy nic, i właśnie fakt, że Współpracownia to darmowy coworking, jest jego naprawdę olbrzymim plusem. W końcu oszczędność 1000-1500 zł jest naprawdę znacząca dla większości Polaków, a do tego konieczność pracy zdalnej nie musi się już automatycznie wiązać z pracą w domu czy mieszkaniu – a tym rozwiązaniem w dobie pandemii jest zmęczonych już naprawdę wiele osób. Oczywiście coworking ma jeszcze jedną zaletę – nie płacąc, możemy tam pojawić się wtedy, kiedy chcemy, więc chcąc pracować np. jedynie 2 dni w tygodniu, mamy taką szansę, jednocześnie nie mając przekonania, że tracimy pieniądze na coś, czego nie wykorzystujemy.

Top